Zamek w Łapalicach


PODRÓŻE

Gdy większość polaków w tak upalny czas wygrzewa się nad polskim morzem lub zdobywa kolejne górskie szczyty, ja postanowiłem wybrać się na małą weekendową przejażdżkę.
Otworzyłem klasyczną papierową mapę, zamknąłem oczy i na chybił trafił padły Kaszuby, po małej analizie na końcową destynację obrałem Łapalice.

W tamtejszych okolicach stoi piękna budowla, ZAMEK którego budowa rozpoczęła się w 1893 roku i do tej pory nie została zakończona.
Z początku inwestor, gdański rzeźbiarz, otrzymał pozwolenie na inwestycję obejmującą 170 metrów kwadratowych lecz ten jednak miał zdecydowanie inną wizję i finalnie powstał moloch mający blisko 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Tak duża przestrzeń bez problemu pozwoliła na urządzenie 52 komnat, sali balowej czy też krytego basenu. Choć budowla ma dwanaście wieżyczek i podobno 365 okien to i tak większe wrażenie zrobiło na mnie wnętrze zamku, po którym chodziłem ponad godzinę.

Bez dwóch zdań uważam że skończona inwestycja mogłaby przynosić spore i zarazem regularne korzyści okolicznym mieszkańcom.

Podziel się wpisem!