Jak planować efektywnie?

Jak planować efektywnie?
Bez kategorii

Na horyzoncie nowy projekt? Świetnie. Na początku musisz wiedzieć co dokładnie chcesz osiągnąć. Jaki jest Twój prawdziwy cel i jak najszybciej go osiągnąć. Ale jeszcze zanim rzucisz się w wir pracy naucz się dobrze planować.

 

Zanim rozpocząłem własną przygodę z własną działalnością byłem przekonany, że podstawą jest dobry biznes plan dla mojej firmy. Oczywiście im dłuższy z ciekawymi opisami tym lepiej. I oczywiście zachęcam do przygotowania takiego materiału, który przedstawia mocne i słabe strony naszego pomysłu oraz opisuje konkurencję i docelowy rynek. Jednak z perspektywy czasu taki dokument szybko stracił na aktualności. Choć główne założenia i wyznaczone cele były wciąż te same to każdy miesiąc przynosił coś nowego – lepsza formuła organizacji pracy, nowa konkurencja, współpraca z dużym kontrahentem.

 

Każda zmiana wpływała na relację mojej firmy z jej otoczeniem. Aby lepiej zrozumieć zachodzące zmiany warto byłoby wykonać na nowo kolejny plan. I wtedy, na jednym ze spotkań usłyszałem o koncepcji Lean managementu wspierającej rozwój firmy lub produktu przy minimalnym nakładzie pracy.  Biznes plan na jednej kartce papieru, było rozwiązaniem, które idealnie wpisuje się w potrzeby każdego przedsiębiorcy.

 

Lean Canvas, bo tak nazywa się to niesamowite narzędzie, zostało stworzone przez Ash Maurya, który to z kolei bazował na koncepcji Business Model Canvas (BMC) opracowanej przez Alexandra Osterwalder’a (strategyzer.com).

 

Jak planować efektywnie - Lean Canvas

> To jest jeden z wielu szablonów, na którym można zacząć pracować.

 

Za pomocą takiego schematu w łatwy sposób można opracować nowy model biznesowy i szybko wyłapać jego słabe elementy.

 

W jaki sposób efektywnie czerpać korzyści z tego narzędzia tłumaczy film:

 

 

Jeśli podobał Ci się ten artykuł udostępnij go proszę znajomym lub zostaw komentarz.

Będę wdzięczny jeżeli polubisz moją stronę Większa Sprzedaż – na Facebooku

Podziel się wpisem!